Aspekty finansowe i podatkowe – inwestowania w sztukę

Aspekty finansowe i podatkowe – inwestowania w sztukę

Obrazy, rzeźby i inne produkty artystyczne pełnią przede wszystkim rolę estetyczną. Ale można też spojrzeć na dzieła sztuki inaczej – jako inwestycję finansową. I choć inwestowanie środków w obrazy czy rzeźby wciąż nie jest w Polsce zbyt popularne, to z każdym rokiem przybywa chętnych do poszerzania w ten sposób swojego portfela inwestycyjnego.

Bezpieczna inwestycja

Historia pokazuje, że dzieła sztuki są jednym z najbezpieczniejszych nośników wartości materialnych. W przeciwieństwie do akcji, obligacji, funduszy inwestycyjnych, a nawet złota lub kamieni szlachetnych, obrazy i inne dzieła sztuki wciąż zyskują na wartości. Wynika to z wyjątkowości każdego z nich. Dlatego tak popularne są inwestycje w sztukę, zwłaszcza w dobie kryzysu finansowego – ponieważ stanowią one najlepsze zabezpieczenie na przyszłość i mogą uchronić przed bankructwem.

Cierpliwość jest kluczem

Inwestując w dzieła sztuki, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Eksperci twierdzą, że okres oczekiwania na zyski wynosi co najmniej 4-8 lat. To oczywiście wskazówka, bo wszystko zależy od tego, jakie obrazy kupujemy: inaczej sytuacja wygląda, gdy mamy możliwość zakupu dzieł uznanych artystów, a inaczej, gdy kupujemy portrety czy pejzaże malarza na początku jego kariery artystycznej . Jedno jest pewne – wartość Twojej pracy najprawdopodobniej wzrośnie. Nie da się jednak dokładnie przewidzieć, ile – zwłaszcza jeśli nie masz odpowiednich umiejętności oceny dzieł artystycznych. Należy również zauważyć, że posiadanie wartościowej pracy w swojej kolekcji nie oznacza, że ​​w czasach kryzysu łatwo i szybko można ją odkupić, jeśli chcemy uzyskać uczciwą cenę.

Jak inwestować, aby zarabiać?

Podstawą inwestowania w dzieła sztuki jest przynajmniej podstawowe zrozumienie tego, co jest obecnie popularne na rynku i czy inwestorzy wskazują trendy. A to często wymaga lat pracy i doświadczenia. Jeśli jednak chcemy zacząć inwestować w obrazy i nie posiadamy niezbędnych umiejętności, zawsze możemy skorzystać z usług profesjonalistów. Usługi banku sztuki i concierge sztuki; d. H. Doradztwo w zakresie inwestycji na rynku sztuki staje się coraz bardziej popularne. Z pomocą fachowca możemy liczyć na pomoc w rozpoczęciu przygody z zakupem obrazów, a także inwestowaniem, doradztwem podatkowym i nie tylko.

A w co dokładnie warto zainwestować? Według danych statystycznych największą popularnością cieszą się dziś dzieła sztuki współczesnej. Mowa tu o malarstwie uznanych artystów z lat 60. lub 70., takich jak Zdzisław Beksiński, oraz tych najmłodszych, dopiero rozpoczynających karierę. W przypadku tych drugich inwestycja zwykle wymaga niewielkich nakładów finansowych, ale czas oczekiwania na zwrot nakładów i wysokość zysku są niepewne.

Brak podatku dochodowego dla osób prywatnych

Inwestowanie w sztukę przez osoby prywatne może być korzystne z podatkowego punktu widzenia. Prawo polskie – w odróżnieniu np. Od prawa francuskiego – traktuje obrazy czy rzeźby jak inne elementy majątku ruchomego. Oznacza to, że sprzedaż indywidualna dzieła sztuki (pod warunkiem, że od jego zakupu minęło ponad 6 miesięcy) nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. I to jest duża różnica – zwłaszcza, gdy porównamy tę formę inwestycji z lokatami, obligacjami itp.

Handel dziełami sztuki i działalność gospodarcza

Sprzedaż rozumiana jako czynność prawna (prowadzona w ramach działalności gospodarczej) podlega opodatkowaniu – podatek VAT wynosi 23%. Ale co z ludźmi, którzy prowadzą własną firmę, ale sprzedają prace z prywatnej własności?

Ustalenie, czy sprzedawca odsprzedaje dzieło jako podatnik VAT czy osoba prywatna może być problematyczne – nawet jeśli działalność firmy nie jest związana z obrotem dziełami sztuki. Organy podatkowe mogą interpretować sprzedaż jako czynność prawną, np. kiedy nam się uda, planując kolejne takie operacje. Dlatego należy uczciwie spojrzeć na charakter transakcji i upewnić się, że umowa sprzedaży jest sporządzona bardzo starannie – tak, aby nie było wątpliwości co do jej prywatnego charakteru.

Źródła: https://ksiegowosc.infor.pl/ – dzięujemy stronie za informację.

Quick Navigation
×
×

Cart